Képpé válni – a Mafot 2025-ös konferenciája

Konferenciafelhívás

A Magyar Fotótörténeti Társaság és a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ nyílt szakmai konferenciát rendez a nevezetes személyiségek, hírességek, „celebek” fotózásáról, fotóiról. Tehát azon portréfotográfiák társadalmi használatát és annak történetét tekinti át, amelyek a közbeszéd és a történelem reflektorfényében élő személyekről készültek.

A 19. század folyamán az egyszerűsödő sokszorosítási technikáknak köszönhetően a népszerűség kívánalmának egyre kevésbé lehetett csupán nagyszerű tettekkel eleget tenni, láthatónak kellett lenni. A fotográfia megjelenésével, majd a vizitkártyák robbanásszerű térhódításával az arc és a név közösségi térben való terjedésének, ismertté válásának, a „láthatósági tőke” (Natalie Heinrich) megteremtésének, megtartásának és gyarapításának lehetőségei és következményei is megváltoztak. A fényképek esélyt teremtettek az arc közvetlen tapasztalására a képzőművészet vagy az irodalom tolmácsolása nélkül. Ez a változás nyomot hagyott a kultúra, az aktuális politika, a történelem és azok alakítóinak megítélésén. A fotográfiának a híresség státuszában játszott szerepe hatással volt a portréműfaj változásaira úgy a fényképezésben, mint a képzőművészetben.

Az arcok közismertsége lehetőséget adott azoknak politikai és kereskedelmi célú hasznosítására egyaránt. Ebben a kommercializálódási folyamatban az arc válhatott politikai eszmék, kulturális produkciók, elvek és egyéni teljesítmények jelképévé, viselőjének személyi hitelével kereskedelmi minőségbiztosítássá, vagy egyszerűen a népszerűségre építő gyűjtőszenvedélyt kiszolgáló memorabilia-ipar tárgyává. A növekvő képforgalom következtében az arc el is válhatott hordozójától, aki elveszíthette ellenőrzését arcmásának felhasználása felett. Ezek a 19. században indult folyamatok a 20. majd a 21. században méretükben, tartalmukban és jelentőségükben esetenként a szélsőségekig felerősödtek, új formákat öltöttek.

A konferencia a kezdetektől, a Petőfi-dagerrotípia vagy a Kossuth-fotográfiák idejétől Székely Aladár Ady-fotóinak példáján át máig, a digitális képek, influenszerek, szelfik és szelf-brendek koráig tekinti át a személyiség képpé válásának változatait, a társadalomtudományi szempontok mellett a jogi, etikai aspektusokra is figyelemmel.

Az egynapos konferencia helyszíne: Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

Időpontja: 2025. november 20., csütörtök 10–18 óráig

Jelentkezni lehet önálló, 20 perces előadás szinopszissal (5-10 sor); illetve javaslatot lehet tenni tematikus kerekasztal-megbeszélésre a téma és a javasolt résztvevők megnevezésével 2025. szeptember 14., vasárnapig a mafotmail@gmail.com e-mail címen. A beérkező javaslatokból a szervezők, Bán András és Virágvölgyi István állítja össze a konferencia programját.

 

Képaláírás: Kossuth Lajos 1855 körül készült portréja. Forrás: Fortepan / Szarvasy Mihály